Erno Rättö Orimattilan Judoseuraan

5.9.2021

Orimattilan Judoseura sai jälleen kovan vahvistuksen kilparyhmäänsä. Lahden Judoseuraa aikaisemmin edustanut lahtelainen Erno Rättö vahvistaa Orimattilan kilparyhmän miesottelijoiden joukkoa. 

Rättö ottelee alle 18-vuotiaiden  -66 kg sarjassa ja on yksi lupaavimmista U18 urheilijoista. Viime viikonlopun Orimattilan Samurai Cup SM-osakilpailussa Rättö nappasi upeasti hopeaa neljällä otteluvoitolla.

"Erittäin lahjakas ja potenttiaalinen urheilija, tuo hyvää piristystä kisajoukkueeseemme ja upeaa, että valitsi meidät. Erno saa varmasti hyvää ja todella kovaa treenivastusta meidän seuran -66 kg miehistä"  - kommentoi seuran puheenjohtaja Tero Rönkkö.

Samoin seuran valmentaja Alain Calderin on iloinen Rätön valinnasta - "olen katsellut Ernon otteluita jo jonkun aikaa ja hänellä on mahdollisuus todella pitkälle, otetaan askel kerrallaan hänen kehityksessään. Olen todella tyytyväinen, että he valitsivat minun valmennusryhmäni".

Tervetuloa Erno meidän perheeseen - upeaa !!!