Summer Judo Rocks kesäleiri on peruttu tältä kesältä

6.5.2020

Orimattilan Judoseura hallitus on tullut siihen tulokseen, ettei seuralla ole vallitsevan koronaepidemian ja liiton suositusten vuoksi mahdollisuutta järjestää tänä kesänä kansainvälisestikin kuuluisaa SUMMER JUDO ROCKS 2020 kesäleiriä Artjärven Vuorenmäellä. 

"Pettymys on suuri judokoiden vuoksi, eikä taloudellinen menetyskään naurata" kertoo seuran puheenjohtaja Tero Rönkkö. Leiri on ollut jo 13-vuoden ajan suurmenestys, niin kotimaisesti kuin kansainvälisestikin mitattuna. Judo on lajina sellainen missä lähikontakti on pakollinen, jotta sitä voidaan harrastaa, Rönkkö jatkaa. Emme halua olla se taho mikä edesauttaa taudin leviämistä.

Päätös on kova ja kirvelevä, mutta ei jäädä tuleen makaamaan seuran hallitus painottaa.

"Syksyllä on tulossa jotain vastaavaa ja suunnitelmat on jo pitkällä, jos kaikki palapelin palat loksahtaa kohdilleen - toivottovasti onnistutaan".

Eiköhän ensi kesänä 2021 olla jo takaisin SJR-kesäleirillä 12.-16.7.2021

Seuran juniorikurssit päättyivät koronaepidemian alkuvaiheessa ja niitä jatketaan elokuun lopulla, jos korona tilanne antaa myöden ja judon SM-kilpailut on tarkoitus järjestää Orimattilassa 3.-4.10.2020.