Topi Silen hopealle Saksassa

19.6.2022

Orimattilan Judoseuran nuorimmat kisaryhmäläiset ottelivat viikonloppuna Saksan Leipzigissä AT-cupissa. Kilpailuun osallistui ottelijoita Saksasta, Itävallasta, Tsekeistä, Israelista, Slovakiasta, sekä Suomesta yhteensä yli 400.

Orimattilan Judoseura oli kutsuttu kyseiseen kilpailuun seuran hyvien kansainvälisten suhteiden ansiosta, olihan Leipzigin seura viime joulukuussa vierailulla Orimattilan Baltic Sea Championshipsissa.

Orimattilan Topi Silenin otteli sarjassa U-15 -43 kg ja Hanne Lepistö U-18 -57 kg.

Topi kohtasi ensimmäisessä ottelussa Jan Gero Pauluksen Saksan Grasdorfista. Ottelu kesti 15 sekuntia, jolloin Silen heitti Ipponin arvoisen heiton. Seuraavassa ottelussa oli Leipzigin oma poika Alexander Hägele, joka taipui taas ipponin arvoisella heitolla Silenille. Seuraavaksi oli semifinaali, jossa vastaan tuli Itävallan Killian Ahrer, jonka Silen voitti kahdella wazarin arvoisella heitolla. Topi eteni hienosti finaaliin.

Piinavan pitkän odottelun jälkeen finaalissa tuli vastaan Leipzigin Buttner Willy, tämän paino- ja ikäluokan sarjan Saksan ykkönen. Tällä kertaa vastus oli liian kova ja Silenille hienosti uran ensimmäinen kansainvälinen mitali, hopea väriltään kaulaan.

Kisat jatkuivat U-18 sarjoilla iltapäivällä, jolloin Orimattilan judoseuraa edusti Hanne Leipistö sarjassa U-18 -57kg. Lepistö kokeili uutta painoluokkaa, joka tiedettiin tunnetusti kovaksi sarjaksi myös tässä kilpailussa.

Lepistö kohtasi ensimmäisessä ottelussa kovan saksalaisen Kimberly Clarkin, Lepistö taisteli ottelussa hyvin, mutta hävisi.  Clark oli lopulta sarjan kolmas. Keräilyjen kautta Lepistö kohtasi Saksan Karla Eckertin, joka tottuneesti lukotti ja Lepistö joutui antautumaan vastustajalle.

Valmentajina toimi seuran vanhemmat kilpailijat Joni Ahonen ja Emilia Heinonen.